Proteiny při hubnutí

Při hubnutí omezíme příjem energie. Nemělo by ale docházet k tomu, že vedle tuků ztratíme i větší množství svalů, a to kvůli tomu, že je tělo začne využívat jako zdroj energie. Řešením je v tomto případě vhodná suplementace. Které proteiny při hubnutí jsou ale nejlepší? Ideálně ty, které pochází z masa, mléka nebo vajec. Dále je vhodná suplementace jednotlivými aminokyselinami, z nichž se svaly skládají.

Když to vezmeme odborně, kosterní svalstvo se skládá až z 70 % z Glutaminu a z 30 % z BCAA. Pokud je naším cílem nabrání většího množství svalové hmoty (a její udržení při hubnutí), je i při kvalitní stravě bohaté na proteiny (maso, vejce, luštěniny…) často nemožné dostat do sebe dostatek těchto klíčových aminokyselin. Ty navíc slouží nejen pro výstavbu svalstva, ale při sníženém příjmu energie mohou samy sloužit jako energetický zdroj – k tomu dochází nejčastěji právě při hubnutí.

Když tělo nemá dostatek energie a těchto aminokyselin, které by využilo jako alternativní zdroj energie, „ničí“ vlastní svalstvo a rozkládá ho na aminokyseliny. Proto přichází na řadu suplementace.

Které proteiny jsou nejlepší při hubnutí?

Na trhu je ale tolik produktů, že cvičenec bez lepších znalostí této problematiky často koupí nevhodné zboží (respektive špatně ho používá podle účelu, jehož chce dosáhnout). Podívejme se tedy na ty základní. To jsou ty, které mají nejen anabolickou funkci, ale zároveň efektivně chrání svaly před rozpadem.

Následující aminokyseliny jsou natolik účinné, že se využívají např. v lékařství, protože urychlují hojení a regeneraci po operacích.

Glutamin

Klíčová aminokyselina (cca 60 % svalů!), která má kromě funkce výstavby svalstva i mnoho dalších vedlejších, například při dlouhodobém užívání zlepšuje imunitu. Extrémním způsobem urychluje regeneraci.

Maximální denní dávka by měla být do 40 g. Při vyšších dávkách vznikne příliš amoniaku.

Ideální dávkování: ráno (ideální se syrovátkovým proteinem), před / hned po tréninku, před spaním (taktéž ideální se syrovátkovým proteinem).

Informace na Wiki »

BCAA

30 % svalové hmoty tvoří aminokyseliny leucin, isoleucin a valin. A toto trio se nazývá BCAA.

Mohou být využity jako alternativní zdroj energie, když tělo nemá dostatek sacharidů. Chrání tak svaly, aby je tělo „nerozebíralo“ a nepoužívalo jako zdroj energie.

Suplementace a dávkování BCCA je v podstatě stejná jakou u glutaminu, viz výše. Jsou ideální před, během a po tréninku spolu s glutaminem.

Informace na Wiki »

Micelární kasein

Všechny zmíněné aminokyseliny samozřejmě obsahuje micelární kasein (ten jsem popsal v samostatném článku). Nicméně pokud chcete dosáhnout maximálního růstu, je vhodné popřemýšlet i samostatné suplementaci glutaminem a BCAA. Micelární kasein nemusí stačit tvrdě trénujícím jedincům.

Další, možná i lepší možností, je kombinace micelárního kaseinu a syrovátkového proteinu.

Syrovátkový protein (whey – anglicky syrovátka)

„Rychlý“ protein, který má především anabolickou funkci (podporuje růst svalů). Zpravidla je o něco dražší než micelární kasein. Který z těchto proteinů je lepší? Pro každý účel jiný. Ideální je tedy jejich kombinace.

Kombinujte micelární a syrovátkový protein!

Micelární kasein a syrovátkový protein – 2 hlavní hráči na poli proteinových drinků. Micelární kasein je udržovací protein, zatímco whey protein má spíše anabolickou funkci. Co se však ví s jistotou, je to, že nejlepších výsledků sportovci dosahují jejich kombinací.

Nemá smysl nosit dříví do lesa. Co o této kombinaci říká třeba Dorian Yates (6krát Mr. Olympia)?

„Pokud mám doporučit proteinový produkt, byla by to směs micelárního kaseinu a kvalitního syrovátkového proteinu, doplněného případně o malou dávku vaječného albuminu. S takovou strategií budete mít jistotu stálého přísunu aminokyselin. Rozhodně je to lepší volba než použití jen jednoho druhu bílkovin.“

Na závěr omluvte trochu sprostější video :-):

[Total: 4 Average: 4.8]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *