Micelární kasein – nejlepší doplněk výživy nejen pro vegetariány?

Kasein

Když o tom tak přemýšlím, maso moc nejím. Respektive jen při návštěvách restaurace nebo na návštěvě. Příčinou je to, že se snažím zachovávat zásady zdravého životního stylu i myslet na svět okolo, viz články na Vegan Fighter. Připočtěme k tomu také fakt, že dnes existuje tolik jiných možností, jak do sebe dostat kvalitní živiny, že maso už není tak „důležité“ jako v minulosti. Jaký je ale ideální zdroj proteinů? Spolu s vyváženou stravou je jím micelární kasein.

Co je micelární kasein?

Kasein představuje 80 % bílkovin v mléce. Jedná se o těžko stravitelný protein, který v žaludku vytvoří jakýsi gel a několik hodin průběžně zásobuje svaly aminokyselinami (proto máme po tvarohu „těžký žaludek“. Není vysloveně anabolický (podporující růst), ale na druhou stranu jde o skvělý udržovací protein – zabraňuje rozpadu svalstva.

Teď se dostáváme k doplňku výživy. Přízvisko micelární znamená, že se aminokyseliny uvolňují z ochranných obalů (micel) vyrobených z čerstvého odstředěného mléka. Micelární kasein je vlastně takovým koncentrátem pomalého proteinu z tvarohu – podobně jako je syrovátkový protein koncentrátem proteinu ze syrovátky . Existuje ještě kaseinát vápenatý, který se taktéž používá v suplementech, ale pro růst svalstva je zcela nevhodný – viz níže

Micelární kasein je dokonalý v tom, že tvoří ideální doplněk k běžnému jídlu. Pokud je vaším cílem nabrat svalovou hmotu, měli byste denně přijmout min 1 g kvalitních proteinů na 1 kg tělesné hmotnosti. Není to právě snadné, ale když jedno nebo dvě jídla denně zapijete koktejlem z micelárního kaseinu, značně tomu napomůžete.

Tvaroh (odtučněný)

obsah živin na 100 g

 • Bílkoviny – 12 g
 • Sacharidy – 4 g
 • Tuky - 0,5 g

Micelární kasein

obsah živin na 100 g

 • Bílkoviny – 85 g
 • Sacharidy – 3 g
 • Tuky - 1,5 g

Proč je micelární kasein skvělý?

Micelární kasein

Jde skutečně o doplněk výživy, který dopomůže jídlo obohatit o spoustu kvalitního proteinu. Navíc je velice levný, což je další benefit oproti masu. Mnoha cvičencům v podstatě postačí, když běžné jídlo prostě zapijí micelárním kaseinem, a dostanou do těla dostatek stavebních bloků.

Vlastnosti a výhody micelárního kaseinu

 • Pomalý zdroj kvalitního proteinu
 • Několik hodin zásobuje svaly aminokyselinami
 • Zabraňuje tím rozpadu svalstva
 • Levný doplněk výživy (1 kilo do 500 Kč)
 • Chuťově neutrální, jen víc pění
 • Dražší varianty micelárního kaseinu mají super příchuť
 • Dá se i použít při přípravě běžných jídel

Kdy pít koktejl z micelárního kaseinu?

Přes den. Rozhodně ne jako noční protein. Přestože řada prodejců doporučuje micelární kasein jako noční protein, skutečnost je jiná. Kasein narušuje spánek – věnuji tomu samostatný článek.
Výsledky u amatérského sportovce nejsou špatné:

Důležitá poznámka – micelární kasein vs. Kaseinát vápenatý

Micelární kasein je funkční doplněk. Kaseinát vápenatý je „odnož“ kaseinu, který bohužel výrobci přidávají do doplňků, protože je levný a uměle zvyšuje obsah bílkovin. Vyrábí se chemickou reakcí a má nižší využitelnost. Když si budete kupovat kaseinový doplněk výživy, určitě zkontrolujte, zda obsahuje micelární kasein!
Já osobně kupuji tento suplement v jednom ze dvou ověřených e-shopů. Tím prvním je Nu3tion.
[Total: 5 Average: 3.2]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *